Hvor mange gymnasier og universiteter opererer i D.C.?

Hvor mange gymnasier og universiteter opererer i D.C.?

Den voksende tilstedeværelse af udenbys universiteter i Washington understreger, hvad der har været sandt gennem hele D.C.s historie: Nationens hovedstad er i høj grad en universitetsby.

University of California åbnede en forpost kendt som UCDC i 2001 på Rhode Island Avenue nær Scott Circle. New York University lancerede sit Washington-center i 2012 på L Street NW. Arizona State University plantede sit flag sidste år på 18. og I gaderne, et par gader fra Det Hvide Hus.

Disse universiteter og andre har vævet sig ind i landskabet i Washingtons centrum sammen med føderale agenturer, lobbyvirksomheder, tænketanke, handelsgrupper og ambassader. De udvider scenen for videregående uddannelser i en by, der allerede kan prale af et robust netværk af hjemmelavede campusser.

Historien fortsætter under annoncen

Det seneste eksempel er Johns Hopkins Universitys køb af Newseum-bygningen ved 555 Pennsylvania Ave. Under aftalen annonceret den 25. januar vil flere Hopkins-kandidatprogrammer flytte fra Massachusetts Avenue til hovedadressen i nærheden af ​​indkøbscentret.

John Cavanaugh, præsident og administrerende direktør for Consortium of Universities of the Washington Metropolitan Area, kaldte byen 'en enorm magnet for studerende inden for alle slags felter.'

Washington har længe været på kortet over videregående uddannelser. Mange skoler betaler lobbyister for at spore føderale udgifter og regulering, og en overflod af højere uddannelsesgrupper fokuserer på føderale relationer. Men adskillige universiteter uden for distriktet har også fast ejendom dedikeret til programmer for studerende.

Historien fortsætter under annoncen

NYU flyver sit lilla-hvide banner på 1307 L St. NW i en bygning med senge til 119 studerende og med otte klasseværelser og et auditorium med 121 sæder. Ledere kommer i weekenden til en kandidatuddannelse i erhvervsadministration. Andre NYU-studerende roterer gennem boligkvarteret året rundt. Michael Ulrich, direktør for NYU-centret, sagde, at Washingtons tiltrækning er indlysende. 'Det er et fantastisk sted for studerende at have en praktikplads,' sagde han.

College of William & Mary har drevet et akademisk center nær Dupont Circle i mere end et årti. Adam Anthony, den administrerende direktør, sagde, at omkring 300 studerende om året kommer til centret fra det offentlige universitets hovedcampus i Williamsburg, Va. Anthony sagde, at centret også tiltrækker fakulteter, der ønsker at udvikle forskningskontakter inden for områder fra samfundsvidenskab til humaniora, ' et kæmpe træk for dem,” sagde han. Programmerne er ikke kun fokuseret på regeringen. I dette semester underviser en musikprofessor fra William & Mary om Washington og kunsten.

Arizona State kom med en sprudlende udtalelse, da den åbnede et otte-etagers center nær Det Hvide Hus, der er hjemsted for programmer inden for journalistik, international ledelse, jura og andre områder. 'Det eneste sted, du skal være for at føre samtalen, tænke på nye ideer og bringe alle sammen, er Washington,' sagde universitetspræsident Michael M. Crow i marts, 'fordi alle er der overalt fra hele USA. stater og over hele verden.'

UCDC-bygningen er et af de større universitetscentre i byen. Elleve etager højt, det har omkring 275 senge til besøgende studerende samt klasseværelser og mødelokaler. Omkring 200 UC-studerende er baseret der, fra alle ni bachelor-campusser. Dusinvis af andre kommer til centret fra skoler, herunder universiteterne i Michigan, Notre Dame og San Francisco.

Andre skoler med bygninger eller kontorer i Washington, der er dedikeret til studerende og akademiske programmer, ifølge en liste, som NYU's Ulrich delte med The Washington Post, omfatter Boston, Brigham Young, Carnegie Mellon, Cornell, Florida International, Marquette, Michigan State, Ohio State, Pepperdine, Stanford, Syracuse og Texas A&M universiteter, samt State University of New York i Brockport og universiteterne i Georgia og Wisconsin.

Annoncehistorien fortsætter under annoncen

Listen er ikke udtømmende. Dusinvis af andre skoler tilbyder praktikprogrammer og andre akademiske initiativer i Washington. Det tæller ikke store universiteter i forstæderne som University of Maryland ved College Park og George Mason University i det nordlige Virginia.

Adskillige universiteter er baseret i distriktet, herunder et, der er omtrent lige så gammelt som selve byen. Jesuitterne sikrede land til et kollegium i Georgetown i 1789, året før District of Columbia blev oprettet. Undervisningen begyndte i 1792 på det, der skulle blive Georgetown University.

Flere andre højskoler opstod i 1800-tallet. Kongressen tildelte et charter i 1821 til Columbian College, senere omdøbt til George Washington University. (I dag er GWU byens største universitet med mere end 27.000 studerende.)

Historien fortsætter under annoncen

Skolen nu kendt som Gallaudet University, for døve og hørehæmmede, blev chartret i 1864. Så kom historisk sorte Howard University i 1867, Catholic University i 1887, American University i 1893 og Trinity College for kvinder (nu Trinity Washington University) i 1897.

Det offentlige University of District of Columbia blev lanceret i 1976-1977 gennem sammenlægningen af ​​tre skoler: D.C. Teachers College, Federal City College og Washington Technical Institute. Lærerkollegiet sporede til gengæld sine rødder til en skole for afroamerikanske piger og unge kvinder grundlagt i 1851.

Det føderalt finansierede National Defense University, med kandidatuddannelser i national sikkerhed, er baseret i det sydvestlige Washington ved Fort McNair. Strayer University er blandt de største for-profit-undervisere i byen. Og Wesley Theological Seminary, tilknyttet United Methodist Church, tilbyder kandidatgrader i guddommelighed, ministerium og teologiske studier på et campus i det nordvestlige Washington.

Her er otte fremtrædende D.C.-universiteter med 2017-tilmeldinger for bachelor- og kandidatstuderende:

SkoleBachelorstuderendeKandidatstuderendeI alt (2017)
American University8.1235.73513.858
katolske universitet3.3152.7086,023
Gallaudet Universitet1.1294491.578
George Washington University11.99915.97427.973
Georgetown University7.46311.54219.005
Howard University6.3543.0389.392
Trinity Washington University1.5344301.964
University of District of Columbia3.8596704.529

(Kilde: Integrated Postsecondary Education Data System)